Zināma Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības 2019/2020 čempione

2020. gada 2. October

Annija Iļjenko no Gulbenes novada vidusskolas 7.klases izcīnīja šo titulu

30 reģionālo lasīšanas čempionu konkurencē

 Tā domāta 5. un 6. klašu skolēniem, taču līdz finālam šogad nonāca arī 7.klašu dalībnieki. Covid 19 ierobežojumi netraucē lasīt grāmatas, bērni bija entuziasma pilni un atsaucās aicinājumam iemācīties lasīt tā, lai tas aizrautu ikvienu klausītāju. Programmu LNB Bērnu literatūras centram palīdz realizēt 30 reģionālie kuratori, kuri galvenokārt ir reģionālo publisko bibliotēku darbinieki, tikai Rīgā un Daugavpils novadā sacensības vadītāji ir skolotāji.

Aizvadītajā posmā sacensības dalībnieku skaits pieaudzis līdz vienpadsmit tūkstošiem. Vispirms sacensības notiek klasē, tad skolā vai bibliotēkā, vēlāk - reģionā un noslēgumā valsts finālā. Rīgā klātienē piedalījās ap 150 lasīšanas entuziastu,  bet video tiešraidē LNB mājaslapā (www.lnb.lv) un bibliotēkas Facebook profilā  (https://www.facebook.com/lnb.lv/) sacensības vēroja 6057 interesenti. Tā kā informācija tika izplatīta arī otras LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” vairāk nekā 600 bibliotēku e-pastu listē, kur dalībnieki ir arī latviešu diasporas centros ārpus Latvijas, tad tiešraidi skatījās arī no ASV, Lielbritānijas, Vācijas, Īrijas, Nīderlandes, Krievijas un citām valstīm.  

Starptautiskie lasītprasmes pētījumi liecina, ka Latvijas skolēniem trūkst motivācijas lasīt, kā arī viņi vērtē negatīvi sevi kā lasītāju, zēnu lasītprasme krietni atpaliek no meiteņu lasītprasmes. Ar Skaļās lasīšanas sacensībām ir panākts ievērības cienīgs rādītājs - reģionālo čempionu rindās ir 13 zēni un 17 meitenes. Ar saviem iespaidiem dalījās 2019.gada  Latvijas čempione lasīšanā Inna Ivanova no Daugavpils reģiona Naujenes pamatskolas. Viņa atzina, ka uzvara nacionāla mēroga sacensībās pozitīvi ietekmējusi viņas attieksmi pret lasīšanu, viņa sākusi lasīt daudz vairāk, uzlabojies vārdu krājums, prasme un drosme paust savas domas, iedvesmot citus.  

Metodika kampaņas rīkošanai ir aizgūta no Nīderlandes, kur līdzīga sacensība norisinās jau vairāk nekā 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu, kuri sasnieguši 11 līdz 12 gadu vecumu. Latvijai vēl daudz jāiegulda inovatīvas metodikas un finansējuma nodrošināšanā, īpaši darbā ar bērniem, kuriem ir lasīšanas grūtības. Jaunākais PISA pētījums 2018.gadā (Programme for International Student Assessment) par mūsu valsts skolēniem 15 gadu vecumā konstatē satraucošus faktus: 38% skolēnu atzīst, ka nevar saprast sarežģītus tekstus; 30% nelasa tekoši; 37% teksts jālasa vairākas reizes, līdz var to saprast; 22% ir grūti atbildēt uz jautājumiem par tekstu. Tikai 4,8% ir ļoti labi lasītāji.

Gaismas pilī valdīja pavisam citāda atmosfēra: viens aiz otra uz skatuves kāpa pašapzinīgi un par sevi pārliecināti lasītāji. Zālē valdīja apbrīnojams klusums. Uztraukums, protams, bija, bet to palīdzēja pārvarēt labvēlīgā žūrija, kurā šogad darbojās Egita Puķīte, apgāda Zvaigzne ABC projekta “Lasīšanas stafete” vadītāja,  rakstniece Agnese Vanaga, grupas My Radiant You mūziķi Ilze un Jānis Driksnas, Dace Dalbiņa, Latviešu valodas aģentūras direktora vietniece, un rakstnieks Arno Jundze. Viņi atzinīgi novērtēja dalībnieku daudzveidīgo grāmatu izvēli, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Džanni Rodari “Pasakas pa telefonu”, Otfrīds Preislers “Mazā raganiņa”, Viks “Sarežģītais zvirbulēns”, Imants Ziedonis “Brūnā pasaka”,  līdz visur pasaulē iemīļotām grāmatām – Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata”, Dž. K. Roulinga “Harijs Poters un Filozofu akmens”, Deivids Valjamss  “Gangsteromīte” un “Sliktais tētis”, Andžela Naneti “Mans vectēvs bija ķiršu koks”, kā arī latviešu mūsdienu autoru darbus – Pauls Bankovskis  “Kur pazuda saimnieks”, Daina Ozoliņa “Izglābt vasaras brīvlaiku” un “Atmaskot direktori”, Dzintars Tilaks “Labo blēņu vasara”, Guntis Berelis “Agnese un Tumsas Valdnieks” un citas. Žūrijas eksperti stāstīja par saviem lasīšanas paradumiem, izteica uzslavas par bērnu prasmi asprātīgi iepazīstināt ar sevi un grāmatu, dabisku izteiksmi un emocionalitāti. Tika izrādīta cieņa bērnu izvēlei, veicināts lasītprieks un pozitīvas emocijas.

Arī šogad Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības uzvarētājs kļūs par LNB Bērnu direktoru un iegūs ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei. Par čempioni ir kļuvusi Annija Iļjenko no Gulbenes novada vidusskolas, viņa lasīja fragmentu no Dž.K.Roulingas grāmatas “Harijs Poters un Filozofu akmens”. 2. vieta - Ditai Siliņai no Ventspils reģiona Zūru pamatskolas, kura iepazīstināja ar sevi ventiņu valodā un lasīja franču rakstnieku Edgāras Silēnas un Pola Beorna vēsturisko fantāzijas romānu “14-14”, bet 3. vietu ieguva Kristiāns Bramanis no Rīgas Hanzas vidusskolas, kurš uznāca uz skatuves hokejista kreklā, jo pats nopietni nodarbojas ar šo sporta veidu, un lasīja epizodi par citu hokejistu no Antjes Scillatas grāmatas “Riks. Es un mana ķertā ģimene”.

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības fināla norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogramma “Valstiski nozīmīgi pasākumi”, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošināja SIA “Jānis Roze” un apgāds “Zvaigzne ABC”.  Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldības, skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori un bērnu vecāki.

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centra vadītāja
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tel. :+371 29492456
www.lasamkoks.lv      

Komentāri

Atlikuši 1000 simboli