Zināms Skaļās lasīšanas 2021.gada nacionālais čempions

2021. gada 1. October

Sestdien, 25. septembrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisinājās Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināls. Klātienē piedalījās 28 reģionālie lasīšanas čempioni no visas Latvijas, tostarp attālinātai dalībai tika izmantotas arī Zoom platformas priekšrocības.

Jau ceturto reizi Gaismas pilī norisinājās sacensību fināls – kā priecīgs noslēgums LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā rīkotajām skaļās lasīšanas sacensībām 5. un 6. klašu skolēniem. Neparastais laiks, kurā dzīvojam, atspoguļojās arī sacensību norisē, taču tas netraucēja bērniem būt priecīgiem un atbildīgiem. Čempiones titulu ieguva Helma Elvīra Križevica no Rīgas Kultūru vidusskolas, kura lasīja attālināti Mihaela Endes grāmatas "Momo" slaveno epizodi par nozagto laiku. 2. vietā – Daniels Dudelis no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas un 3. vietā – Adrians Jonaitis no Balvu sākumskolas. Spraigajās lasīšanas sacensībās no janvāra piedalījās vairāki tūkstoši skolēnu; tās ir daudzpakāpju sacensības, kas norisinās vispirms klasē un skolā, tad – reģionālā līmenī un noslēgumā tiek izraudzīts valsts čempions, kurš uz gadu kļūst LNB Bērnu direktors – iedvesmotājs. Viņš iegūst ceļojošo balvu savai skolai – grāmatu kalnu, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī – dāvanu kartes jaunu grāmatu iegādei. Bērnu direktora pienākumos ir piedalīties ne vien dažādos reprezentācijas pasākumos, bet arī vērtēt bērnu literatūru un bibliotēku pakalpojumus, paust savu viedokli medijiem. Viņš saņem pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" 2021./2022. gada posmam. Savukārt, 2. un 3. vietas laureāti iegūst vērtīgu grāmatu dāvinājumu, citas balvas un atzinību.

Video tiešraidē LNB mājaslapā un Facebook lapā sacensības vēroja ievērojams interesentu skaits – ­­­teju 4 000 skatītāju no Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, ASV, Austrālijas, Norvērģijas, Vācijas, Īrijas, Somijas, Igaunijas. Pasākuma ieraksts arī turpmāk ir pieejams ŠEIT.

Reģionālie čempioni – deviņi zēni un 21 meitene, savā grāmatu izvēlē lasījumam bija ļoti atšķirīgi, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Astrida Lindgrēne "Grāmata par Pepiju Garzeķi", Džanni Rodari "Pasakas pa telefonu", Roalds Dāls "Matilde", Ēriks Kestners "Divas Lotiņas", Mihaels Ende "Momo", Imants Ziedonis "Krāsainās pasakas", līdz visur pasaulē populārām grāmatām – Džoanna K. Roulinga "Harijs Poters un Filozofu akmens", Kristīne Olsone "Zombiju drudzis" un "Ērgļu klints noslēpums", Nīls Geimens "Koralīna", Deivs Pilkijs "Supervaronis Kapteinis Apakšbiksis", Pauls van Lons "Šausmu autobuss", kā arī pēdējos gados godalgotiem, traģiskus vēstures notikumus atspoguļojošiem darbiem, kā Jurgas Viles un Linas Itagaki "Sibīrijas haiku". Ar lielu aizrautību tika lasīti arī latviešu mūsdienu autoru darbi – Agneses Vanagas "Plastmasas huligāni", Māra Runguļa "Gliemežvāks" un "Asins lietus", Dzintara Tilaka "Labo blēņu vasara", Valda Rūmnieka "Pasakas par līdakām, datoriem un telefoniem", Ievas Samauskas "Amariļļa mīļumzeme" un citas.

Sacensības vērtēja ieinteresēta un grāmatas mīloša žūrija – rakstniece Zane Zusta, izdevēja un redaktore Evija Veide, aktrise Agnese Budovska, mūziķis Atis Auzāns un rakstnieks Osvalds Zebris, kurš noslēgumā izteicās: "Šis bija viens no maniem pēdējā laika spilgtākajiem piedzīvojumiem. Biju vienā zālē ar 28 lasīšanas čempioniem no visas Latvijas. Redzēju (dzirdēju), ka cilvēki lasa. Un padara plašāku savu pasauli. Viņi visi jau ir uzvarētāji". Tika izrādīta cieņa bērnu grāmatu izvēlei, patiesi veicināts lasītprieks un pozitīvas emocijas.

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināla norisi atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, īstenoja Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošināja SIA "Jānis Roze" un apgāds "Zvaigzne ABC".  Vislielākā pateicība skolotājiem, bibliotekāriem, reģionālo sacensību kuratoriem, bērnu vecākiem un pašvaldībām.

NACIONĀLĀS SKAĻĀS LASĪŠANAS SACENSĪBAS

Informāciju sagatavoja:

Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centra vadītāja
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv(link sends e-mail) 
Tel. :+371 29492456
www.lasamkoks.lv       

Komentāri

Atlikuši 1000 simboli