Vai grāmatai ir knābis?

2023. gada 24. November

No 2023. gada 27. novembra līdz 30. decembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra lasītavā (7. stāvā) būs skatāma izstāde bērniem "Vai grāmatai ir knābis?". Interaktīvi izglītojošā izstāde pirmsskolas vecuma bērniem un viņu ģimenēm mudina bērnus lasīt, atklāt bibliotēkas, iepazīstina ar grāmatām un lasītprieku. Izstādes atklāšana 27. novembrī plkst. 11.00. Ieeja bez maksas.

Izstādē mazie pētnieki varēs izsekot grāmatas ceļam no rakstnieka radīta stāsta līdz grāmatplauktam. Bērni, paši darbojoties, varēs noskaidrot, kur rodas grāmatas, kā ienākt grāmatā, iemācīties sacerēt stāstus, iejusties mākslinieka lomā, iepazīt burtus un redzēt, kā tie satiekas vārdos.

Izstādi rīko LNB Atbalsta biedrība, tās autori ir māksliniece Rūta Briede, dzejniece Inese Zandere un dizainers Artis Briedis.

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone: "Pēdējie starptautisko pētījumu rezultāti ir satraucoši – Latvijas bērnu lasītprasme pasliktinās, ir daudz bērnu, kuri neprot lasīt vai izlasīto tekstu nesaprot. Ar šo izstādi un lasīšanas veicināšanas programmu "Grāmatu starts" LNB Atbalsta biedrība šim jautājumam pievērš visas sabiedrības uzmanību un iesaistās risināšanā – uzrunā nākamos lasītājus un viņu ģimenes, iedvesmo lasīt un atklāt bibliotēkas kā interesantas un mūsdienīgas vietas. Lasītprasme ir pamatā tik daudzām dzīves kvalitātēm – zināšanām, personības attīstībai, radošumam, sasniegumiem."

LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova: "Grāmatas iegūst nozīmi cilvēka dzīvē ļoti agrā vecumā. Mūsu smadzenes visintensīvāk attīstās pirmajos trīs dzīves gados, to nedrīkst nokavēt! Programmu “Grāmatu starts” uzsākām 2007. gadā, bet sabiedrības lielāka iesaistīšanās notikusi, projektam esot LNB Atbalsta biedrības paspārnē. Kopīga lasīšana vai tālāka darbošanās ar grāmatu, to lasot un skatoties, apspriežot un spēlējoties vai citādi mijiedarbojoties, veicina bērna kognitīvo, emocionālo un sociālo izaugsmi. Šis process lieliski nostiprina bērna un vecāku attiecības un veido bērna pašcieņu. Novēlu veiksmīgu ceļojumu izstādei un daudz lasītāju mūsu sabiedrībai!"

Dzejniece Inese Zandere: "Šī izstāde domāta maziņiem. Tā, piepalīdzot pieaugušajiem, ir pētāma pašu acīm un rociņām. Grāmata tajā ir parādīta kā radoša darbība, kurā piedalās rakstnieks, mākslinieks, izdevējs, tipogrāfs, lasītājs, bibliotekārs, kas visi kopā atklāj grāmatas gudrību un skaistumu. Bet tā ir arī lieta, ko var aptaustīt, kam ir savs ķermenis, viela, uzbūve, kārtība. Un tā ir arī vieta un iespēja rotaļai, izdomai, ģimenes kopā būšanai."

Māksliniece Rūta Briede: "Grāmatā "Vai grāmatai ir knābis?" Elmārs atrod grāmatu pilnu ar burtu skudriņām! Tās, šoreiz īstas, paslēpušās arī izstādes stendos un gaida, kad tiks sameklētas. Ja vēl neproti lasīt burtu skudras, nāc uz izstādi un sameklē īstās!"

Izstāde veidota LNB un LNB Atbalsta biedrības lasīšanas veicināšanas programmā "Grāmatu starts" pēc Ineses Zanderes un Rūtas Briedes bilžu grāmatas "Vai grāmatai ir knābis?" motīviem. Tā tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda, AS "Latvijas Finieris" un SIA "Skrīveru Saldumi" atbalstu.

Plānots, ka izstāde kļūs par ceļojošo izstādi un 2024. gadā to varēs apskatīt arī citās Latvijas bibliotēkās.

Izstāde apskatāma LNB DARBA LAIKĀ.

Papildu informācija:

Sanita Kitajeva
LNB Atbalsta biedrība
E-pasts: sanita@gaisma.lv