Ūna Laukmane

1971

Biogrāfija

Mācījusies Maskavas Kultūras Institūta Kino un teātra fakultātē Kustību plastikas režisora specialitātē, beigusi Latvijas Mākslas akadēmijasTekstilmākslas nodaļu. No 1994. gada aktīvi piedalās Latvijas Tekstilmākslas asociācijas rīkotajās izstādēs Rīgā un ārzemēs. Bijušas arī vairākas personālizstādes. Veidojusi kostīmu skices un telpu noformējumu vairākām teātra izrādēm, sadarbojoties ar Valmieras Drāmas teātri, Nacionālo teātri un Jauno Rīgas teātri (Ja Tu esi sivēns, 2007 un Skolotājs Jāps un klase, 2010).

Aktīvi darbojas grāmatu mākslā, veidojot ilustrācijas un grāmatu dizaina noformējumu. Saņēmusi nomināciju un otro vietu konkursā Gada balva grāmatniecībā 2002 par I. Zanderes grāmatu Iekšiņa un āriņa (R.: Preses Nams, 2002). I. Zanderes dzejoļu klasikai māksliniece veidojusi oriģinālas tekstililustrācijas.

No 2004. gada Ū. Laukmane ir mākslinieciskā redaktore izdevniecībā liels un mazs. Grāmatas, kurām viņa veidojusi dizainu ikgadu gūst ievērību grāmatu mākslas konkursos. Piemēram, Grāmatu mākslas konkursā Zelta ābele 2005 speciālbalvu un nomināciju Jāņa Baltvilka balvai 2006. gadā saņēma grāmata Pasakas par bērnu dzīvi (R.: liels un mazs, 2005), kurā Ū. Laukmane ir dizaina autore. Piecu mākslinieku – I. Maurīte, A. Vītoliņš, G. Gabrāns,O. Zitmanis, K. Neiburga - ilustrācijas un oriģinālais un neviendabīgais saturs (bērnu sacerētas pasakas) ir ieguvis kompaktu un pārliecinošu dizainu. Oriģināla ideja un jauktā tehnikā (krītiņi, akrils, zīmulis u.c.) veidotas ilustrācijas ir I. Zanderes grāmatai - rotaļlietai Ceļojums ar lielo Šarloti (R.: liels un mazs, 2006). Ar idejas un dizaina kvalitāti izceļas arī dzejas kartiņu komplekts Leļļu vēstules (R.: liels un mazs, 2008). Ū. Laukmane ir piedalījusies kā tēlu un tērpu māksliniece I. Zanderes grāmatas Latviešu zvēri veidošanā (ideja un režija M. Grauds; dizains R. Briede, A. Briedis; K. Kalna fotogrāfijas R.: liels un mazs, 2009). Šīs grāmatas autori saņēmuši arī Jāņa Baltvilka balvu 2010. gadā.

 

 

Bērnu grāmata man ir kā labs draugs, ar kuru ir interesanti būt kopā jebkurā vecumā, jebkurā vietā un laikā. Bērnu grāmatas ilustrācijai jābūt šī labā drauga iepazīstinātājam ar lasītāju, tai jāienteresē lasītājs šo draudzību turpināt. (Ūna Laukmane)