Gunārs Krollis

1932

Biogrāfija

Ir Latvijas grafikas mākslas vecmeistars un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors emeritus. Beidzis J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu profesora A. Apiņa vadībā. Ieguvis mākslas maģistra grādu un no 1987. gada bijis Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un no 1990. gada Grafikas nodaļas Oforta meistardarbnīcas vadītājs. Kopš 1956. gada piedalījies vairāk kā 450 starptautiskās izstādēs Latvijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Norvēģijā, Holandē, Slovēnijā, Zviedrijā, Polijā, Ēģiptē, Anglijā, Francijā, Kanādā, ASV, Japānā, Austrijā, Jordānijā, Ķīnā, Libānā u.c. Bijušas vairāk kā 40 personālizstādēs Latvijā un ārpus tās robežām.

G. Kroļļa ilustrāciju rokraksts nepārprotami ir atpazīstams un novērtēts, par to liecina saņemtie apbalvojumi gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā (piemēram, 1994. gadā prēmija un medaļa I Starptautiskajā grafikas biennālē Māhstrihtā, Holandē, 1993. gadā prēmija par labāko ofortu Baltijas valstu Grafikas izstādē Fālunā, Zviedrijā un 1984. gadā diploms II Starptautiskajā Grāmatu grafikas triennālē Viļņā, Lietuvā).

Ilustrāciju jomā mākslinieks strādā kopš 1958. gada un ir veidojis grāmatu dizainu un ilustrācijas vairāk kā 200 grāmatām. 2005. gadā nominēts Gada balvai grāmatniecībā un 2006. gadā Jāņa Baltvilka balvai par ilustrācijām pasaku grāmatai Pētergaiļa pasakas (R.: Pētergailis, 2005). 2006. gadā nominēts Gada balvai grāmatniecībā un 2007. gadā Pastariņa prēmiju saņēmis par ilustrācijām
D. Dreikas grāmatai Rakargrāmata (R.: Daugava, 2006).

 

 

Bērnu grāmatu ilustrācijas kopā ar tekstu es izjūtu kā dvīņu spēli. Kur teksta autors rada situāciju rotaļas. Bet mākslinieks vizuāli konkretizē iedomu pasauli. (Gunārs Krollis)