Māris Putniņš

1950

Biogrāfija

Mācījies Rīgas 50. vidusskolā, J. Mediņa mūzikas skolā, beidzis Valsts Leļļu teātra aktieru studiju, mācījies Latvijas Mākslas akadēmijā un Liepājas Pedagoģijas institūtā, strādājis Liepājas teātrī (1974 – 1985). Ir animācijas filmu scenārists un mākslinieks leļļu filmu studijā Animācijas brigāde. Mākslinieks filmām Dzīvais draugs, Ceļš, Labrīt, Props un Berta, Klucānija un Jāņtārpiņš. Bijis mākslinieks un scenāriju autors seriālam Avārijas Brigāde (24 filmas), seriālam Munks un Lemijs (9 filmas), filmu ciklam Resgalības (3 filmas), seriālam Zvēri (8 filmas) un seriālam Minifilmas (6 filmas). Scenārija autors filmai Latvietis un pilnmetrāžas filmai Trīs musketieri un lugām 80 dienās ap zemeslodi (iestudēta VLT, 1988.), Trīs traki truši (iestudēta teātrī Kabata, 1990), Lolipopi (iestudēta Latviešu Biedrības leļļu teātrī, 1991), Elberts un Silla (iestudēta teātrī Kabata, 1992) un Vilka kāposti (iestudēta teātrī Apsēstais nams, 1998).

M. Putniņš ir teksta un ilustrāciju autors asprātīgas ironijas pilnajai fantāzijas pasaku sērijai bērniem un pieaugušajiem: Mežonīgie pīrāgi (R.: Valters un Rapa, 2003), Mežonīgie pīrāgi un Pelmeņkatepetls (R.: Valters un Rapa, 2004), Mežonīgie pīrāgi un Lielais Indriķis (R.: Valters un Rapa, 2005) un Mežonīgie pīrāgi un pildītie pipari (R.: Valters un Rapa, 2007). Grāmatas guvušas ievērību arī Lietuvā (apgāds Nieko rimto) un Vācijā (S. Fisher Verlag GmbH). 2004. gadā autors saņēmis 3. vietu konkursā Gada balva grāmatniecībā par izdevumu Mežonīgie pīrāgi un Pelmeņkatepetls.

 

 

Bet, ilustrācijai vajadzētu būt fantāziju rosinošai un ilūziju radošai. Neesmu pārliecināts, ka ar fantāzijas rosināšanu man iet visai veiksmīgi, taču ilūziju pusē jūtos mazliet spēcīgāks. (Māris Putniņš)